مقالستان جهان انديشه جهان شعر جهان داستان
متون کهن
مقالستان
طنز
معرفی و نقد کتاب
انديشه
گفت‌وگو
معرفی نويسنده
شعر فارسی
شعر ترجمه
نقد شعر
داستان فارسی
داستان ترجمه
نقد داستان

معرفی:

آرش سالار
Arash.salar@gmail.com

ورودی سال ۱۳۷۶ و فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی مکانیک سیالات از دانشگاه علم و صنعت ایران هستم.
از حوالی ۱۰ سال پیش شعر به یکی از دغدغه‌های جدی بنده تبدیل شد. در چهارمین جشنواره‌ی شعر و ادب دانشجویان سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد به عنوان نفر دوم برگزیده شدم. در جشنواره‌ی پنجم یکی از شعرهای اینجانب در بین ۱۲ شعر برتر جشنواره جای گرفت و در همان‌جا متوقف شد. این جشنواره در دانشگاه الزهرا برگزار شد.

حضور در جشنواره و شب‌های شعر سبب آشنایی بنده با جناب آقای محمدرضا پورجعفری نویسنده و صاحب نشر دشتستان سابق شد و ایشان پیشنهاد دادند که در جلسه‌ای با حضور جمعی از شاعران و نویسندگان جلسه‌ای با عنوان معرفی شاعر جوان برگزار گردد که جز ایشان می‌توان به حضور جناب آقای دکتر آرین‌نژاد زبان‌شناس، جناب آقای جواد مجابی شاعر و نویسنده، جناب آقای علیشاه مولوی شاعر، جناب آقای منوچهر بدیعی مترجم، جناب آقای چایچی شاعر و جمعی دیگر از شاعران این مرز و بوم اشاره کرد که در آن جلسه به نقد شعرهای چاپ‌نشده‌ی بنده پرداخته شد.

به مدت دو سال و اندی در هیأت تحریریه‌ی گروه هنری پاراگراف مشغول برگزاری جلسه‌های شعر و چاپ نشریه‌ای یک صفحه‌ای شامل شعر و داستان‌های بسیار کوتاه بودم که به طور رایگان بین اقشار متفاوت مردم پخش می‌شد. این گروه هم‌چنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
در شعرخوانی‌های گوناگون هم شرکت جستم که از آخرین آن‌ها می‌توان به شب‌های شعر نشر چشمه اشاره کرد که در یازدهمین آن باعنوان «شب شعر شاعران بی‌کتاب» به شعرخوانی پرداختم.

در این سال‌ها مشغول تئاتر و سینما (فیلم‌نامه‌ی کوتاه) نیز بوده‌ام و نائل به دریافت دیپلم افتخار بازیگری از جشنواره‌ی دانشجویی برای نمایش «خداحافظ» به کارگردانی مهدی صباغی و جایزه‌ی بازیگری به همراه گروه بازیگران برای نمایش «قرمز و دیگران» در بیست و یکمین جشنواره‌ی بین‌المللی فجر به کارگردانی محمد یعقوبی شده‌ام.
از دیگر نمایش‌هایی که افتخار حضور در آن‌ها را داشته‌ام می‌توان به «قهوه‌ی تلخ» (به درستی نام نمایش شک دارم) بازنویسی و کارگردانی حسین عاطفی؛ «تنها راه ممکن» به نویسندگی و کارگردانی محمد یعقوبی؛ «زرتشت» به نویسندگی و کارگردانی محمد میرعلی اکبری؛ نمایش‌نامه‌خوانی «از تاریکی» در خانه‌ی هنرمندان به نویسندگی و کارگردانی محمد یعقوبی؛ نمایش‌نامه‌خوانی «سندلی...» به نویسندگی عباس نعلبندیان و کارگردانی محمد میرعلی اکبری؛ «سه پنجره» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی خودم اجرا شده در بخش مقدماتی جشنواره‌ی دانشگاهی فجر در سمنان؛ مدیر صحنه در نمایش عروسکی «بازیگر تراژدی علارغم میل خود» براساس داستانی از آنتوان چخوف و نویسندگی و کارگردانی زهرا جواهری در جشنواره (در اجرای عموم همراه ایشان نبودم) و الخ...

و نوشتن سه فیلم‌نامه‌ی کوتاه که به کارگردانی کاوه مظاهری منجر به ساخت شد، به نام‌های موچین؛ علی واکسینما؛ سوسک.
و نویسندگی و ساخت فیلم کوتاهی به نام عبور.
وبلاگ شخصی: bieyvan.blogfa.com  • سه شعر از آرش سالار
    12 خرداد 1388  ( شعر فارسی )

    (بر بخار خواب‌های دره، به گسست زمین از مدار آفتاب، گورستان)
    بر بخار خواب‌های دره/ رازهای تک پنجره‌های محو/ به پرواز در می‌آیند./ بیگانه نشسته بر کنده‌ای عقیم/ در اندیشه‌ی رسالت هسته‌ای/ چون قاصدک‌های نخ‌نما در زمین علف و نمک/ و فکر جوانه زدن ستارگان قوت می‌گیرد/ دانه دانه/ پخت شراب‌های نهفته در روح من/ بر کرشمه پرنده سکوت/ بر شاخه‌های سرخ/ که زن پشت دار را دفن می‌کرد...


زیر چتر شیطان
صورتک‌های تسلیم
پاره‌های ممنوع
خانه به سيلاب